Chelsea Londra este noua campioana a Europei la fotbal

Vazuta favorita de toata lumea, Bayern Munchen a trait o seara de cosmar chiar pe propria arena, germanii pierzand finala Champions League in fata londonezilor de la Chelsea (5-4 dupa penaltiuri). Britanicii au cucerit primul trofeu al Ligii Campionilor din istorie, in timp ce Bayern a pierdut a doua finala de C1 in trei ani...
Bavarezii au dominat din toate punctele de vedere disputa, au deschis scorul (Muller 83'), dar s-au vazut egalati de Drogba (88') la singurul corner al lui Chelsea din primele 90 de minute.
Robben are sansa de a aduce din nou in avantaj pe Bayern in minutul 95, dar olandezul rateaza lovitura de la 11 metri dictata pentru un contact intre Ribery si Drogba.
La loteria penaltiurilor, Chelsea rateaza prima (prin Mata), in timp ce de la germani Olic si Schweinsteiger nu reusesc sa puncteze. Si pentru ca trebuia sa fie seara lui Drogba, atacantul ivorian a fost cel care a executat penaltiul care a trimis trofeul la Londra.