Polo - România-Germania, scor 9-10, în primul meci la turneul preolimpic de polo de la Edmonton

Naţionala de polo a României a fost învinsă, duminică noapte, de reprezentativa Germaniei, scor 10-9, în primul meci din grupa A a turneului preolimpic de la Edmonton, informează Mediafax. Scorul pe reprize a fost 3-2, 4-4, 0-1, 3-2, după un meci dramatic, victoria fiind adjudecată de Germania, cu cinci secunde înaintea finalului. România egalase, 9-9, prin Diaconu, când mai erau 12 secunde, dar şutul norocos al lui Politze a decis soarta partidei. Marcatorii tricolori sunt Cosmin Radu 4 goluri, Diaconu 2, Iosep 1, Kadar 1, Matei 1.
Rezultatele complete de duminică noaptea sunt următoarele:
Grupa A - Muntenegru-Olanda 12-6 (2-1, 4-2, 4-1, 2-2), Grecia- Macedonia 12-2 (1-0, 3-2, 3-0, 5-0), Germania- România 10-9 (3-2, 4-4, 0-1, 3-2)
Grupa B - Spania-Brazilia 17-7 (3-2, 4-3, 6-1, 4-1) şi Turcia-Argentina 9-9 (2-3, 2-2, 2-2, 3-2). Din grupa B s-a retras Venezuela, aceasta continuând cu doar cinci echipe. Cea a ţării gazdă, Canada, a stat în prima rundă, având programat meci chiar cu Venezuela.
Luni sunt programate meciurile: Argentina-Spania şi Canada-Bratilia (grupa B), respectiv Olanda-Macedonia, România-Grecia şi Muntenegru-Germania (grupa A).
Tricolorii vor juca apoi cu Macedonia (marţi), Olanda (miercuri) şi Muntenegru (joi). Vineri vor începe meciurile din sferturile de finală, în sistem încrucişat (locul 1A-locul 4B, 2A-3B, 3A-2B şi 4A-1B), sâmbătă vor avea loc semifinalele (locurile 1-4 şi locurile 5-8), iar duminică, meciuri de clasament (locurile 7-8 şi 5-6), finala mică şi finala mare.
La Jocurile Olimpice de la Londra se vor califica primele patru clasate.
Potrivit regulamentului, după jucarea meciurilor în sistemul "fiecare cu fiecare", primele patru clasate din fiecare grupă vor juca încrucişat în sferturile de finală, învingătoarele calificându-se în semifinale. Cele patru semifinaliste vor obţine calificarea la JO de la Londra, dar vor juca şi meciurile pentru medalii, la turneul preolimpic de la Edmonton.
La Jocurile Olimpice de la Londra sunt deja calificate Marea Britanie (ţară organizatoare), Italia, Ungaria, Serbia, Croaţia, Australia, Kazahstan şi SUA. Tragerea la sorţi a grupelor va avea loc în 5 mai.
Competiţia masculină la JO de la Londra va debuta în 29 iulie.